Deneyerek öğrenmek

oss-tekrar-deneBu yazımıza ünlü yazar Samuel Beckett’in güzel bir sözü ile başlamak istiyoruz. Bu ünlü söz şöyle: “Hep denedin. Hep yenildin. Olsun, gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil.”

Nedir, daha iyi yenilmek? İnsan nasıl daha iyi yenilir  ya da daha iyi yenilmek neden öğütlenir insana? Yaşam deneyimlerimizin bazıları hatta bazen pek çoğu yenilgilerden oluşmaz mı? Bazen, bu yenilgilere ne çok şey borçlu olduğumuzu, bu yenilgilerin bize kazandırdıklarının, kaybettirdiklerinden daha çok olduğunu düşünürüz aslında. Elbette, yenilmek için çıkmamışızdır yola, yenilgiden üzüntü duymuşuzdur. Ama, öğrenmişizdir, büyümüşüzdür de yenilerek.Belki, üzüldüğümüz bu yenilgilere borçluyuzdur pek çoğumuz, yaşantılarımızın en büyük zaferlerini de. Yenilerek öğrendiklerimiz, yenilerek biriktirdiklerimiz bizi geliştirerek yeni başarılara hazırlamıştır. yaşantılarımızın en büyük başarıları, bu yenilgilerin sağladığı deneyim ve birikimle mümkün olmuştur. Önemli olan yenilmemek değil, yenilgilerden öğrenmeyi bilmektir belki de yaşamda. Yenilgilerden ders çıkarabilmek, yenilgilerin sağladığı deneyim ile tekrar deneme cesareti gösterebilmektir önemli olan.

her zaman kazanmak hiç kimse için mümkün olmayacağından, asıl olan, denemek cesaretidir çoğu zaman. Yaşam, denemek cesareti gösterildiğinde daha zengin, daha anlamlıdır. Yenilgiden korkmak, deneyimlerin, kişisel gelişimimizin, deneyimlerden sağlayacağımız kazanımların önünde engel olacaktır. Yenilgiden korkmak, hareketsiz kalmaya, hep daha uygun zamanı, daha uygun şartları beklemeye yol açtığında, sadece yaşamın güzelliklerini değil, deneyim edinme, öğrenme, gelişme şansını da kaçırmak riski demektir.

Kazanmak umudu ile çıkılan yolculukların sonucu yenilgi de olsa, yolda kazanılan pek çok şey yok mudur? Hiç yola çıkmamış olmak yerine, zor da olsa yolculuk yapmış, yol arkadaşları tanımış, yürümek deneyimi edinmiş olmak neden yeğlenmesin? Her yol, bir başka yola yaklaştıracağından bizi, belki de beklediğimiz başarı, yaklaştığımız yeni yollarda olacaktır. Yani, ilk yolculuklarımızda yenilgilerle yürüdüğümüz yollar kavuşturacaktır bizi, zaferle yürüyeceğimiz yeni bir yola.

Denemekte ısrarlı olmak, bazen yeni yenilgiler getirse de, deneyimlerimizden kazandıklarımızın tamamen boşa gitmesi mümkün değildir elbette. Belki, Beckett’in dediği gibi, “deneyecek ve gene yenileceğiz.” Ama daha önceki deneyimlerimizle yürüdüğümüz yolda, aynı hataları yapmadan, “daha iyi yenileceğiz.” Yaşam, yengiler ve yenilgilerden daha çok, öğrenerek, büyüyerek yürünen bir yol değil midir?

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsin...Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrol: