Gelişimi Etkileyen Faktörler

Gelişimi etkileyen faktörleri tam anlamıyla anlamamız için önce gelişimin ne olduğunu bilmemiz gerekir. Gelişim organizmanın döllenmeden başlayarak bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönlerden geçirdiği, sürekli ve düzenli değişimdir. Gelişim aşama aşama gerçekleşir. Bu aşamalar ; büyüme, olgunlaşma ve öğrenmedir.

Büyümede fiziksel olarak yapılanırız. Yani boyumuz, kilomuz ve vücudumuz şekillenir. Olgunlaşma ise yaş ve zekamızı kapsar. Bunlar biyolojik değişimler olur. Olgunlaşma sonucundu dik durma, yürüme ve ses çıkarma gibi davranışlar oluşur. Son olarak öğrenmede, çevre ile etkileşime geçeriz.

Sıra geldi gelişimimizi etkileyen 4 ana faktöre. Bunlar ; kalıtım, çevre , kritik dönem ve tarihsel zamandır.

Kalıtım, anne ve babamızdan genetik yolla geçen özelliklerimizdir. Mesela; cinsiyetimiz, göz rengimiz, zeka kapasitemiz ve fiziksel özelliklerimiz gibi özelliklerdir. Çevre ise, içinde yaşadığımız ortamdır aslında. Bu dönemde bazı kişilik ve karakter özelliklerimiz, çevrenin etkisiyle meydana çıkmaktadır. Kritik dönem dediğimiz dönemde, her davranışın bireylerce kazanılması gereken dönemleri bulunur. Eğer davranışlar, bulundukları dönemde kazanılmaz ise sonraki dönemlerde, güçlükler görülür. Son olarak da tarihsel zaman, gelişim döneminde ortaya çıkan yenilikler ve değişimlerdir. Örneğin; internet, cep telefonu kullanımı ya da kapalı alan korkusu, fobiler ve hobiler gibi…

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsin...Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrol: