İşinizi Zorlaştırmayın – Network Marketing’e Davet

Daha önceki yazılı ve video eğitimlerimizde aslında davetten bahsetmiştik. Ancak network marketing işinde çoğu zaman kaçırılan bir noktaya değinmeyi unuttuğumuzu fark ettim. Bir örnekle yoğun tempoda çalışan bir arkadaşınıza sistemi nasıl tavsiye edebileceğinizi anlatalım. Bu örnek, genellikle çalışan arkadaşlarınız için işe yarayacak bir davet tekniğidir. İşimizin en güzel yanlarından biri de mademki zamanı olsun olmasın herkesin yapabilmesi, o halde ev hanımları dışında çalışan arkadaşlarımız için de bir davet örneğinde bulunalım:

Adaylarınızla ilk iletişim kurduğunuz andan itibaren, farkında olmadan onlara işinizin nasıl yapıldığını öğretiyorsunuz!

Nasıl mı ?

Şöyle;

diyelim ki Zeynep adında butik işletmecisi bir arkadaşınız var ve bu kişiye işinizden bahsetmek ve sponsor olmak istiyorsunuz.

Zeynep’le telefon görüşmesi yapıp davet etmek istiyorsunuz ve aradınız. Hal hatır sorduktan sonra “Zeynep sana anlatmak istediğim bir şey var” dediniz ve bunu takip eden 30 dakikada da ona işinizden bahsetmeye devam ettiniz.

Bu durumda Zeynep’e 2 şeyi öğretmiş oldunuz!

1. Bu işi yapacak zamanının olmadığını söylemiş oldunuz. Çünkü her bir kişinin tanıtımı yaklaşık 40 dakika sürecektir. Zeynep kendi yoğun temposunda 40 dakikayı bu işe ayıramayacağını öğrenmiş oldu.

2. Bu işi yapmasının mümkün olmadığını söylemiş oldunuz. Sizin ona anlattığınız tüm şeyleri onunda bilmesi gerekmektedir. Bunun gerçekten zor olacağını öğrenmiş oldu.

Bu durumda ana bilgi kaynağı siz oldunuz ve tüm sorulara siz cevap vermek zorundasınız. ve daha kötüsü yeni adayınıza da bu işin böyle olduğunu öğrettiniz. Aslında amacınız bu değildi. Ona işinize duyduğunuz tüm heyecanınızla sponsor olmak istiyordunuz!

Adaylarınızı işe hazırlamanız birden çok adımda gerçekleşmeli. İlk görüşmenizde adayınıza işinizden uzun uzun bahsetmekyerine ona bir bilgi aracı sunmayı amaçlayın. 1. Adımınız sizin yerinize özet olarak yada ön bilgi olarak işinizi adayınıza tanıtabilecek bir bilgi aracı vermek. Bu küçük bir kitapçık, dvd, vcd gibi birşey olabilir.

Peki bu yöntem uygulanırsa ne olur ?

Zeynep’i aradığınızda ona “saat 2 de iş yerinde mi olacaksın ? Sana bir şey vereceğim” dediniz ve Zeynep cevapladı “evet iş yerinde olacağım. bekliyorum”

Bu durumda Zeynep’e ne öğretmiş oldunuz ?

Bu işi yaparken her telefon görüşmesinin sadece 30 saniye süreceğini ve kullanacağı bir bilgi aracıyla basitçe adaylara bilgi aktarabileceğini göstermiş oldunuz.

1. adımı başarıyla tamamladığınızda yani bilgi aracını adayınıza verdiğinizde ona bir kaç saat zaman tanıyın. artık 2. adıma geçebilirsiniz.

Kullandığınız bilgi aracını adayınıza saat 2 de vermiştiniz. Saat 5 de tekrar arayın. Yine kısa olarak dvd yi izleyip izlemediğini sorun. Eğer izlediyse size sorular soracaktır. Tam o noktada yine konuyu uzatmadan aklındaki tüm soruları sorup cevaplarını alabilmesi için bir kaç gün sonrasına randevulaşın.

Birçok aday işi yapacak zamanı olmadığından yada bu işi öğrenmek zor düşüncesine kapıldığından hayır diyor! İşinizin ne kadar basit ve çok zaman gerektirmeyen bir iş olduğunu onlara göstermek sizin göreviniz ve ustalığınızdır.

Adaylarınıza ilk görüşmeden itibaren neyi öğrettiğinize dikkat edin. İşinizin her kişiye uygun zamanlarda her kişinin yapabileceği kadar basit ve saygın bir iş olduğunu gösterirseniz harika sonuçlar alacağınızdan şüpheniz olmasın.

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsin...Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrol: