İYİ BİR LİDER OLABİLİR MİSİNİZ?

liderlik
Liderlik, kelimesini ilk duyduğumuz da aklımıza ilk gelen iş hayatımızda geldiğimiz noktadır. ”En üst basamaktayım ve ben artık başarıya ulaştım”. Bu cümleyi kurmak kadar kolay olmayan kusursuz liderliktir.

Dünya üzerin de birçok lider vardır ve onları gözlemlediğimiz de eksik olan açgözlülük, çekingenlik ve vizyon eksikliğidir. Lider olmak, yetenek işi değildir. Kendinizi tanıyıp,yönetmeği öğrenerek girdiğiniz bu yola iyi bir başlangıç yapmış olacaksınız.Hayatımızın hemen her alanında çeşitli liderlik deneyimleri yaşamışızdır. Aslında lider olma süreci ; olgun insan olma sürecinden geçişimizdir.İnsan,lider olamadan sadece ıssız bir adada tek başına yaşayabilir,iki kişi olursa eğer uyum sağlanırsa idare edebilirler birbirlerini, ancak sayı arttıkça uyumsuzluk kontrolü zorlaşır ve karmaşayı engellemek için bir idareci gerekmektedir.İşte bu nedenle de bir lidere ihtiyaç doğar. Liderliğin en önemli adımı ise kendini iyi ifade edebilmektir. Çünkü ifade hatası, sizi işleri yürütebilmek için kullanılan kişi olmaya ve liderlik vasfını alamamanıza itebilmektedir. Liderliğin ilk temel malzemesi; vizyon rehberliğidir yani kendini tanımalı, ne istediğini bilmeli, engellere rağmen kendi taleplerinde ısrarcı olmalıdır.İkinci malzemeniz yaptığınız işe olan tutkudur.Tolstoy ”Umutların, uyanık insanların rüyasıdır”sözüyle durumu çok güzel anlatmaktadır. Eğer eylemlerinizde ya da mesleğiniz de tutkunuz ayakta kalırsa, bunu çevrenize de bulaştırırsanız; sizden aynı zamanda ilham ve umut alacaklardır. Diğer malzemeniz ise; bütünlüktür.Kendini tanımak, içtenlik ve olgunluk bu bütünlüğü oluşturmaktadır.En son kullanacağınız malzemeniz ise; merak etme ve meydan okumaktır. Lider olmak istiyorsan ; öğrenmek, keşfetmek , yeni bilgiler her zaman ilgi odağınız olmalıdır. Öğrendiğiniz her şey sizi meydan okumaya itecektir. Risk almaktan asla çekinmeyip birikimlerinize güvenmiş olacak bunlarla sonraki adımlarınızı atmış olacaksınız.Burada bahsettiğimiz özellikler sizin kişilik özellikleriniz değildir. Liderlik size bir karakter ve vizyon kazandırmamalıdır.Tam tersine siz karakteriniz ile ortaya çıkardığınız vizyonunuz sayesinde lider olmalısınız. Lider olduğunuz da, tüm fırsatları değerlendirin,olayların ardında yatan nedenleri bulun,iyi bir dinleyici olun,başkalarıyla işbirliği yapmaktan çekinmeyin,muhalefeti desteklemekten ve değerlendirmeye almaktan çekinmeyin.

Belirttiğimiz en temel noktalar üzerinde kendiniz de değişikliğe gittiğinizde ; iyi bir lider olmaya hazırsınız demektir. Yönetici olarak sadece yeriniz de saymanın sizin için yeterli olmadığını düşünüyorsanız eğer o zaman sizde mükemmel olmayı deneyerek başarılı bir lider olabilirsiniz.Karl Wallenda’nın dediği gibi ”İpte yürümek yaşamaktır; geri kalan her şey beklemektir”.

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsin...Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrol: