Kişisel Gelişimde Çekingenlik,Dışlanma

12477752_sOlaylara niye olağan gözle bakamıyorum?Neden her şeyde kırılan ve incinen ben oluyorum.Benim de bir şeylere karşı çıkma ya da yorum yürütme gücüm ve hakkım yok mu?Aslında içime kapanık olma gibi bir durumum olmazdı. Ama hayallerim ve ümitlerim yorulunca ister istemez kendi içime yöneliyorum ve sessiz kalıyorum.Nedeni bir çoğumuza göre farklılık gösteren özel kişiliğimizin başkaları tarafından dışlanmamak adına içimize atmakta gizli.Halbuki kalbin temizliği bu doğrultuda kalp gözü açık olduğu için iyi insanlarla karşılaşmamız bir olasılıktır.

Kısacası,hepimiz birbirimizden değişik kişiliklerde olduğumuz için başlıca çok değerliyiz.Birbirimize benzedikçe suçladığımız konuları bizler de yapıyor fakat gözlerimize perde çekilmişcesine ayırt edemiyoruz.

Hayatta ailemizle,arkadaşlarımızla bilhassa sevdiğimiz insandan ayrı kalmamak için sevgiyi aşırı veriyor ama kendi isteklerimize gelince geri durmak zorunda kalıyor.Aslında savaşıp kendi özümüzden vermemek için kendimizi geri planda kalarak kanıtlayamayız.

Nedense hayatımızın her alanında dışlanabiliriz de bu tür olaylarla karşılaşmamız mümkün.Bu yüzden insanın kendine güveni olmalı biraz hümanist biraz da optimist davransa işler yolunda gidebilir.

Toplum tarafından dışlanmak istemiyorsak hareketlerimize dikkat etmeli garip davranışlardan kaçınmalıyız.Aşırı samimi davranışlardan da uzak durmalıyız.Doğal olacağız derken komik duruma düşmeyelim. Kendimiz olalım,başımız dik dolaşalım.Sözümüzün eri olalım,dürüst olalım.

Bazen de kendimizi başkalarının yerine koymalı empati yapmalıyız.Sonuçta her insan bir değil.Biz çok iyi olabiliriz,kendi duygularımızdan verici olabiliriz.Ama bir ortama gireceğiz diye kendimizi de ezdirmemeliyiz. Kişilik sahibiyiz,kişiliğimizden ödün vermemeliyiz.Ekmeğimizi bölüşmeliyiz ama kişiliğimizi paramparça ettirmemeliyiz.

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsin...Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrol: