Motivasyon

motivationMotivasyon denildiğinde akla; odaklanma geliyor. Bir şeye kendinizi odakladıysanız, ona aynı zamanda motive de olursunuz. Dikkat dağınıklığı mevzusu ise odaklanmayı ters yönde etkiler yani odaklanma ile dikkat dağınıklığı bir nevi ters orantılıdır denebilir. Çünkü insan bir şeye motive olduğunda (odaklandığında), dikkatinin dağılması ile birlikte odaklanma bozulur ve tekrar odaklanması için ise belirli bir süre geçmesi gerekir. Motivasyon biraz zaman almasına rağmen, dikkat dağınıklığı için bir saniye bile yeterlidir. Ufacık bir ses dikkatinizi dağıtmaya yetecektir.

Motivasyon, bir işi yaparken, o işi daha çok önemsemenizi sağlar. Dolayısıyla o işte başarı yakalamanız da hayal değildir artık. Planlı çalışmalarınıza bir de motivasyonu dahil ederseniz, yani işinize bir anlamda motive olursanız başarıyı yakalamaya başlıyorsunuz demektir. Tabii kendinize biraz da güvenmeniz gerekmektedir. O işi yapabileceğinize inanmalısınız. Ama bir kenarda da, kaybedebileceğiniz ihtimali olmalı.

Eğer bu ihtimali göz önünde bulundurmazsanız, başarısız olmanızın yanında moral ve motivasyonunuzu da kaybedebileceğinizi unutmayın. Bu tür kayıplar sebebiyle devamında gelecek olan başarılara gölge bırakılmış olur. Yolun yarısında pes etmek gibi. Geri dönseniz olmuyor, gitseniz gidemiyorsunuz. Adeta bir çıkmazda gibisiniz.

Size lazım olan moral ve motivasyonu elde edemediğiniz taktirde yerinde sayma işi, yerini gerilemeye bırakabilir. Yani eskisinden daha kötü bir konuma geçebilirsiniz. Pişman olmak da fayda vermeyecektir. Bilirsiniz, son pişmanlık fayda vermez ve üzüldüğünüzle kalırsınız. Sonuç mu? Motivasyon önemlidir. Aksi taktirde kaydedebilirsiniz.. Dikkat! Dağılmayanından…

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsin...Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrol: