MOTİVASYONA “BORÇLUYUZ”!

kisisel gelisimKişisel gelişimimi ve yaratıcılığımı en çok sana borçluyum MOTİVASYON !

İş hayatına yeni başlayanlar, işinden memnun olmayanlar ya da bulunduğu durumdan sıkılıp kendini bir adım öteye taşımak isteyenler için yukarıdaki sözün faydalı olacağını düşünüyorum. Sorunların çözümü için çaba harcanmasında ve isteklerin gerçekleştirilmesinde de yardımcı olacağına inanıyorum. Aslında yardımcı olma kelimesi motivasyonun gücünü tam olarak ifade etmiyor. Motivasyon etkin ve verimli olma gücünüzün anahtarı.

Herkes aynı şekilde motive olmayabiliyor. Çünkü motivasyonda kişisel beklentiler ile özellikler çok önemli. Motivasyonun kişisel özelliği nedeniyle de insanlar yaptıkları işte davranış farklılığı gösteriyor. Yani kişi işten, iş kişiden etkileniyor.

Kendini tanıyan ve başarıyı isteyen herkes kendisini motive etme konusunda kendi çözümlerini oluşturmalı. Kimi sağına soluna motive edici sözler yapıştırarak, kimi ulaşmak istediği amaca konsantre olarak… Enerjisini kullanmak, gücüne güç katmak isteyenler bunu gerçekleştirmek için bir yol ya da bir sebep mutlaka bulmalı.

Ekonomik ve psikolojik motivasyonun etkilerini araştıran uzmanlar özellikle psikolojik motivasyonun performans üzerinde daha da etkili olduğunu saptamışlar. Yine de değerlerimizin ve beklentilerimizin davranışlarımıza yön verdiğini düşününce, biri için geçerli olanın başkası için önemsiz kaldığını görebiliyoruz. Her kim ne şekilde motive olursa olsun, kendisindeki bu tükenmeyecek gibi hissettiği istekli çalışma gücünü çevresindekilere de geçirdiğini bilmeli. Özellikle ekip çalışmalarında yüksek motivasyon büyük başarıların garantisi gibidir.

Ya harekete geçemeyen insanlar? Coşkusu eksik, hatta yok olanlar? Kendisinden iş beklenen ama buna gücü olmayanlar? Özellikle iş dünyasının ciddi bir sorunu olan motivasyon konusunun en büyük düşmanı kötümserler ( pesimist) ve sorumluluktan kaçanlar? Şikayet edenler, yeniliklere kapalı olanlar? Evet, bu özelliğe sahip insanlar için sevindirici midir tartışılır ama onlar içinde profesyonel yöntemler uygulanıyor.

Artık şirketler, işletmeler ve birçok işkolunun yöneticileri, gelişmenin ve büyümenin, işi yapana bağlı olduğunu biliyor. Profesyonel yöntemlerle çalışanların performansları artırılıp yetenekleri geliştirilebiliyor. Başarı için doğru düşünüp doğru hareket etmeyi, çok çalışmanın gerekliliği, yapılan işe katkı sağlayarak ödülünü almanın doğru motive olmaya ilgisini, kaygı ve korkunun motivasyonun düşmanı olduğunu bilen yöneticiler, yüksek motivasyonu sağlayan formülleride çok iyi biliyorlar.

Farkında olalım ya da olmayalım herkesin dünyayı algılama şekli farklı. Farklı algılar farklı davranışları getiriyor ama herkes için geçerli olan bir gerçek var; Mutlu olan mutlu ediyor! Kısaca hayatımıza azımsanamayacak katkıyı sağlayan motivasyona çok şey borçluyuz.

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsin...Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrol: