Ne Haliniz Varsa Gülün | Kişisel Gelişim Makalesi

gülümseyen adamGülümsemek ne kadar güzel değilmi.. İnsanlara, hayvanlara, çiçeklere, yere, göğe, eşyalara, sulara, ağaçlara hatta insan kısmı saymadığımız düşmanlara bile..Kim suratını ekşitdi son satırları okurken? Yok, vallah doğru diyorum ve dediğimin arkasındayım. Sadece bir kez o sevmediğiniz, nefret ettiğiniz, elinizdeolsa bir kaşık suda boğacağınız düşmanlarınıza gülücük atın, bakın ne kadar mutlu olacaksınız. Öyle bakıb kahkaha çekin demiyorum, ya da “sen benim bu dünyadaki en vazgeçilmezimsin” bakışıyla bakıb gülümseyin demiyorum. Ihı… bak işte neye uğradığınızı ya da böyle desem ne okuduğunuzu şaşırdınız. Bir “gülün” diyorum, bir “öyle-böyle, böyle-şöyle gülmeyin” diyorum. Gülmenin ve gülümsemenin de çeşitleri var. Aynı hayvanların, ağaçların, eşyaların, insanların çeşitleri olduğu gibi. Saysam bitmez, saysanız bitmez. “Sen benim en vazgeçilmezimsin, en değerlim, en kiymetlimsin” gülüşü, “sen benim hayatımda çok önemsizsin” gülüşü, “sizi gördüğüme, sizinle tanıştığıma memnun oldum” gülüşü ve s.ve s. Sadece üçünü yazdım, listeni istediğim kadar istediğiniz kadar uzata bilirsiniz.

Siz hiç suratı asık olan marketten, bakkaldan alış-veriş yaparmısınız? “Hayır”sesinizi duyar gibiyim.Ben de yapmam. İster dünyanın en kaliteli malzemeleri o markette ve ya o bakkalda olsun ve en ucuz fiyatlar da yine orda olsun, yine yapmam.

Siz hiç suratı asık kuaföre gidermisiniz? Ben de gitmem. Siz hiç evinizde kapıyı açıb eve girerken her kesin suratının asık olmasını istermisiniz? Ben de istemem. Bu ve bu gibi örneklerin hiç birinde asık surat istemiyoruz. Bakın, işte bu örneklerde bile gülümsemenin gücü devreye giriyor. Anlata biliyorum değilmi? İnsan evladı hiç bir zaman karşısında asık surat görmek istemiyor. Dolayısıyla, hep gülümseyen yüz görmek istiyor. Bu bir tek insan evladı için geçerli değil. Hayvanlar için de geçerlidir, çiçekler için de geçerlidir, hatta size mantıksızca gelse bile yemekler için de geçerlidir. Hangi hayvan ona bağırdığınızda sizin yanınıza gelir? Hiç bir hayvan.

Bir deneme yapın, evinizde küçük bir çiçeğiniz varsa bile her gün ona bakın, gülümseyin (ama içtenlikle), konuşun onunla. Kendiniz gülümsemenin gücünü  duyacaksınız.

Bir yemek yapınbir gün, hem de  sinirle yapın , ikinci gün de severek, gülümseyerek yapın aynı yemeği.  O  yemeğin tadının iki günde ne kadar farklı olduğunu göreceksiniz.

İnanın, bu böyle. Siz kabul etseniz de, etmeseniz de böyle.

Yukarıda söylemiştim düşmanlarınıza da gülücük atın. İnanın tüm intikamlardan daha büyük intikam  olur onlara atdığınız o gülücük. “Seni umursamıyorum, sen kimsin ki?” gülücüğü kadar gebertici başka bir şey olamaz.

Yarın bir deneme yapın. Bir günlük deneme. Sabr ederseniz her acıya, her sinire gülücükle cevap verirseniz karşıdaki haftanı “Gülücük haftası” ilan edin kendiniz için.İnanın,başarılar hiç peşinizden ayrılmayacak ve peşinizi bırakmayacak.O yüzden… Ne olursa olsun (!) NE HALİNİZ VARSA GÜLÜN 

 

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsin...Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

2 Comments to “Ne Haliniz Varsa Gülün | Kişisel Gelişim Makalesi”

  1. Kişisel gelişimle alakalı daha çok yazı bekliyoruz sizden 🙂
    Teşekkürler

  2. Güzel ve etkileyici bir yazı olmuş emeğinize sağlık bu alanda sizlerden daha çok yazılar bekliyoruz.
    Hayırlı satışlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrol: