Network Marketing – İş Geliştirme 3

İŞ GELİŞTİRME-3

PROGRAM

Program örneklerine geçmeden önce biraz programın öneminden bahsedelim… Niçin program yaparız?

Yalnızca bu işte değil, her işimizde ister istemez program yapmaktayız. Günlük, haftalık aylık planlar hayatımızda zaten var. Sadece bizim anlatacağımız planlar unutmamak, aksatmamak için bir yol haritası olacak.

Düşünün. Çarşıya gitmeden önce, evet çarşıya gidip bu ihtiyaçlarımı alacağım. Bugün akşam yemeğine şunu yapacağım. Hafta sonu pikniğe gideceğiz. Önümüzdeki ay araba alacağım. Bu yaz şuraya tatile gideceğiz gibi birçok plan yaparız.Yalnızca bu planlar yazılı değildir. Yani hayatımızda zaten program var. Biz bu planları yazılı hale getirerek uygulamayı kolaylaştırıyoruz, zamandan tasarruf ediyoruz, uygulamada eksikler olmamasını sağlıyoruz…

Programlarımızı dönemlik yaparız. Bu dönemler;
Günlük plan: Gün içerisindeki planlarımızı içerir. Bugün 3 iş tanıtımı yapacağım, basit bir plandır. Bugün ayşe hanıma aylin hanıma iş tanıtımı yapacağım. Arkdaşım ebrunun evinde gideceğim ve katalogla ürün satışı yapacağım. Bu detaylı bir günlük plandır… Günlük planı daha da detaylı hale getirmek için saatlik plan da yapılabilir. Ancak saatlik planlara genelde uyulmadığından, günlük planlar daha fazla önerilmektedir.

Haftalık Plan: Bizim en fazla önerdiğimiz plan türüdür. Bu hafta ne yapacağım? Gün gün belirtmek mümkündür. Haftalık plan içerisinde günlük plan oluşturmak için yazılı plan yapılması şarttır. Bu eğitimin devamında bazı örnekler göreceksiniz. Haftalık plan yazılı olmaması durumunda daha genel ifadeler içerir. Bu hafta 5 kişiyi sisteme dahil edeceğim. Bu hafta en az 200TL’lik ürün satışı gerçekleştireceğim. Detaylı haftalık planlar yazılı olacağı için bu eğitimin devamında örneğini göreceksiniz.

Aylık Plan: Ay içerisinde neler yapılacağını programlamanızdır. Genellikle başka işte çalışanlar tercih ederler. Çünkü hergünleri boş olmadığından part time çalışırlar ve fulltime çalışan birine göre detaylı plan yapmaları kolay değildir. Genel ifadelerle, bu ay 5 kişiyi sisteme dahil edeceğim. Bu ay ekibimle irtibata geçip aktifleşmelerini sağlayacağım. Bu ay kişisel satış cirom 250TL olacak.  Daha detaylı aylık planlarda haftalık planların genel ifadesi kullanılır. Örneğin 1. hafta 3 sistem tanıtımı yapacağım, fırsat buldukça ürün tanıtımı yapacağım. 2. hafta 4 sistem tanıtımı yapacağım, fırsat buldukça ürün tanıtımı yapcağım ve mutlaka en az 100TL lik ürün satışı yapcağım. 3. hafta ekibimi arayıp harekere geçmeleri için teşvik edeceğim. Kişisel ürün tanıtımlarıma da devam edeceğim. 1 ev toplantısı yapacağım. 4. hafta ürün tanıtımları yaparken bu ay toplam 250TLlik ürün satışı yapıp yapmadığımı hesaplayacağım, yapmadıysam daha yoğun şekilde ürün tanıtımı yapıp satışımı 250TLye tamamlayacağım. Ekibimin aylık çalışmasını kontrol edip ay sonu gelmeden hareketlenmelerini sağlayacağım, ihtiyacı olanların ekipleriyle ilgileneceğim.

Yıllık Plan: Genel ifade içerir. Bu yıl sonuna kadar liderlik seviyesine ulaşacağım. Kimi zaman daha genel ifadeler içerir. 2 yıl içinde bu sistemden kazandığım paralarla araba alacağım…

Şimdi gelin, işimizle ilgili olan en uygun program örneğini görelim…

HAFTALIK PLAN ÖRNEĞİ:

Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar

İş Planı Sunumu

Ev Toplantısı

Randevu Listesi Kontrolü

Ürün Tanıtımı

Ürün Tanıtım

Ev Toplantısı

Aile Günü

Ürün Tanıtımı

Ürün Tanıtımı

Eğitim

İş Planı Sunumu

İş Planı Sunumu

Ertesi Hafta Planı

Kişisel Gelişim

İş Planı Sunumu

Kişisel Gelişim

Eğitim

Ekip Kontrolü

Kişisel Gelişim

 

Saat saat iş planı yapmak, uymamaya neden olacaktır. Bu yüzden daha seyrek bir plan yapın. Gün içerisinde neler yapacağınızı yazın. Ve o günki işlerinizi mutlaka bitirin.

Örneğin Yukardaki tablo gib bir plan yapabilirsiniz. Çalışma yoğunluğunuza kendiniz karar verin. Ancak uyamayacağınız planlar yapmaktan da kaçının. Gerekirse plan yapma konusunda sponsorunuzdan destek alın.

Yukardaki tabloda Pazartesi Günü İşplanı sunumu, Ürün tanıtımı ve kişisel gelişim yapılmasına karar verilmiş. Kaç adet plan sunumu, kaç kişiye ürün tanıtımı yapacağınız ve kişisel gelişiminiz için neler yapılacağı belirtilmemiş. Böyle plan örneklerine uyma olasılığı daha fazladır. Ancak hızlı gelişimler ve yüksek kazançlar için bu detayların da belirtilmesi gerekir. Örneğin 2 iş planı sunumu yapacağım, 3 kişiye ürün tanıtımı yapcağım ve akşam kişisel gelişim kitabı okuyacağım.

Salı günü ev toplantısı, ve ürün tanıtımı yapılmasına karar verilmiş. Gündüz vakti ürün tanıtımı yapıp, akşam ev toplantısı yapmak uygun olacaktır. Ev toplantıları her gün yapılabileceği gibi haftada 2-3 kez de yapılabilir.

Hafta ortasında randevu listenizi kontrol edin. Sonradan işi çıkanlar varsa mutlaka yerine başkalarını ekleyin. Eğitim videolarınızı seyretmeyi ihmal etmeyin. Öğlen vakti eğitim videosu seyrettiyseniz oradan aldığınız bilgilerle iş planı sunumuna gitmeniz faydalı olacaktır. Ancak eğitimleri akşam çay içerken seyretmekte de elbette fayda var. Bu eğitimler tekrar eğitimleri olabilir. Böylece bilgileriniz pekişecek ve pekişmiş bilgilerle plan sunumu anlatmaya gideceksiniz.

Perşembe günü ürün tanıtımı, iş planı sunumu, kişisel gelişim olarak ayarlanmış.

Cuma Günü Ürün tanıtımı, iş planı sunumu, akşam vakti yeni eğitim videolarını seyrederek yada network marketing makaleleri okuyarak, kişisel gelişim ve motivasyon videoları seyrederek değerlendirebilirsiniz.

Cumartesi hafta içi çalışanlar için bir ev toplantısı ayarlanabilir. Ayrıca ertesi hafta yapılacakların listesini çıkarmak için de Cumartesi gününü seçebilirsiniz. Ekibinizle elbette her gün ilgilenceksiniz. Ancak panelinizden ekibinizin haftalık durumlarını kontrol için Cumartesi gününü seçebilirsiniz. Yardıma ihtiyacı olduğunu düşündüklerinizi arayın ve sorunlarına çözüm bulun.

Haftada 1 Günü ailenize ayırın. O gün sizin tatil gününüz olsun. Genelde Pazar günleri pikniğe gidildiğinden Pazar günleri tercih edilir. Ancak kimi zaman Cumartesi günü planı ile Pazar günü planı yer değiştirebilir.

Yukardaki tablo sadece bir örnektir. Kendiniz için en uygun haftalık planı oluşturun.

 

DETAYLI PLAN ÖRNEĞİ:

10:00 Günlük Kontrol – Ürün Tanıtımı
14:00 İş Planı Sunumu – 1:1 Görüşme – Ürün Demosu Gösterimi
17:00 Arkadaşlarla Vakit Geçirmek – Katalogla Ürün Tanıtımı
19:00 Ev Toplantısı
23:00 Kişisel Gelişim – Ertesi Günün Plan Kontrolü – Varsa Siparişlerin Sisteme Girilmesi

 

Detaylı planlar, bu işte hızlı gelişim sağlayacak olanlar için çok faydalıdır. Ancak detaylı planlar fulltime çalışabilecekler için önerilmektedir.

Örneğin Sabah Saatlerinde Günlük Kontrol Yapılmalı. Hatta görüşmeye gidilecek kişiler aranıp hatırlatma yapılabilir… Öğleye doğru ürün tanıtımı yapılabilir.

Öğleden sonra İş Planı sunumu, 1e 1 görüşme ve ürün demosu için değerlendirilebilir. Saat 17:00 gibi arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz. Bu sırada katalogunuz yanınızda olacağından, ihtiyaçlarla ilgili bir konu açıldığında katalogu çıkarmaktan kaçınmayın.

Akşam Ev Toplantısı Yapabilirsiniz.

Yatmadan önce kişisel gelişiminiz için birşeyler yapın. Kitap okuyabilirsiniz, video seyredebilirsiniz. Eğitim videolarını da akşam vakti seyredebilirsiniz. Ertesi günü plan kontrolünü yapın. Eğer gün içerisinde satış gerçekleştirdiyseniz sisteme siparişleri girebilirsiniz. Ancak kargo ücreti ödeyeceğiniz kadar düşük bir miktarda sipariş aldıysanız 1-2 gün daha bekleyebilirsiniz. Ancak siparişlerini aldığınız kişiyi bu konuda bilgilendirin ve ortalama teslim zamanınızı belirtin…

Ekranda gördüğünüz plan sistemi aralıklı saatlerle belirtilmiş. Ortalama bir ev toplantısı 1-2 saat sürecekken 4 saatlik fark ile belirtilmiş. Geri kalan vakitlerinizi nasıl değerlendireceğiniz size kalmış. İster dinlenirsiniz, ister çalışmaya devam edersiniz. Ancak kendinize ve ailenize gün içerisinde mutlaka vakit ayırın…

Her gün ekibinizi kontrol etmeyi de unutmayın. Günün arta kalan saatlerinde boş oldukça ekibinizdeki herkesle irtibata geçmeye çalışın.

Kendi çalışma planınızı kendiniz hazırlayın. Çünkü sizi, sizden iyi kimse bilemez. Gün içerisinde ne kadar çalışacağınıza ve hedeflerinize kendiniz karar verin. Temsilcileriniz yada size destek olan başka birileri, yada firmanız; sizin kariyerinizi belirlemez. Siz ne kadar sürede ne kadar ilerleyeceğinize kendiniz karar verirsiniz. Ne kadar sıkı sarılır ve azmederseniz o kadar hızlı bir yükseliş gösterirsiniz… Boşa dememişler; ne kadar emek, o kadar yemek 😉

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsin...Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

3 Comments to “Network Marketing – İş Geliştirme 3”

  1. […] 3 eğitiminde Program Konusuna Değindik… Eğitimin yazılı metnine ulaşmak için BURAYI […]

  2. […] 3 eğitiminde Program Konusuna Değindik… Eğitimin yazılı metnine ulaşmak için BURAYI […]

  3. […] 3 eğitiminde Program Konusuna Değindik… Eğitimin yazılı metnine ulaşmak için BURAYI […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrol: