Network Marketing – İşe Başlangıç 2

İşe Başlangıç-2

ÇALIŞMA PLANI-İLK ADIMLAR

Bu eğitimden sonra network marketing işinde çalışma planı ve ilk aşamada yapmanız gerekenleri öğreneceksiniz.
Çalışma planı yapmak, bir işi ciddiye almanız ve doğru adımlarla ilerlemeniz anlamına gelmektedir. Bu doğrultuda işe başlangıç aşamasında eksiksiz olarak yapmanız gerekenleri anlatacağız.

1- 20 kişilik isim listesi hazırlayın. Bu isim listesini hazırlarken ciddi elemeler yapmayın. Kimin neye ihtiyacı olduğunu başlangıçta bilemezsiniz. Belki elediğiniz kişilerin bir ek işe ihtiyacı vardır! Eleme yapmadan sürekli güncel 20 kişilik listeniz elinizde bulunmalıdır. Zaman zaman bize gelen geri bildirimlerde çevresinin olmadığını düşünenleri incelediğimizde aslında çevrelerinin farkında olmadığını gördük. Facebook hesaplarınız, telefon rehberleriniz bu listeyi hazırlamanız için mükemmel kaynaklar olabilir. Bu isim listesindeki kişiler zaman içerisinde müşteriniz yada takım arkadaşınız olarak yerini alacaklardır.

2- Ajanda edinin. Ajanda kullanmak, randevularınızı düzenlemeniz ve gelişiminizi görmeniz açısından çok önemlidir. Bu eğitimin devamında ajandanızı nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.
3- Sistemi tanıyın. Bunun için sistem tanıtım videolarını başta 2-3 kez, sonra da her vaktiniz olduğunda seyretmeniz tavsiye edilir. Eğer sistem hakkında yazılı kaynaklarınız varsa bunları mutlaka geceleri yatmadan okumalısınız.
4- Ürünlerin kullanıcısı olun. Tavsiye ettiğiniz bir ürünü sizin kullanmadığınızı görenler o ürünü almak isterler mi? Ürün kullanımının önemini bu eğitimin devamında öğreneceksiniz.
5- Sponsorunuzla irtibata geçin. Her sorununuzda kesinlikle çekinmeden sponsorunuzla irtibata geçmelisiniz. Sponsorunuz sizinle ilgilenmek isteyecektir. Sizin gelişiminiz onu mutlu edecektir. Bu yüzden her konuda, gerekirse her gün irtibat halinde bulunun.
6- Toplu siparişlerde indirim yapmaktan kaçınmayın.
Şimdi bu maddeleri detaylarıyla inceleyelim…

20 kişilik isim listeniz sürekli güncel olmalıdır. İsim listesi hazırlamak, zaman kaybını önler. Bu isim listenizdeki kişilerden her gün 2’sine ürün satışı için bir ürün tanıtın. Her gün 1 kişiye sistemi tanıtın. Sistem tanıtımı için randevu saatlerine dikkat edin. Başlangıçta sistem tanıtımını kabul etmeyeceğini düşündüğünüz kişileri seçmeniz önerilir. Bunun sebebi antrenman yapmanız ve iş planı anlatımında her plan sunumunda daha da kendinizi geliştirmenizdir. En kötü ihtimal kabul etmeyeceğini düşündüğünüz kişilerden kabul edenler çıkabilir. Kabul etmeyenler ise sistem tanıtımı sırasında ürünleri gördükleri için müşteri grubunuzda yerlerini almış olacaklar. Gün sonunda hangi 3 kişiyle hangi konuda irtibata geçtiğinizi ajandanıza işleyin.

Ajanda kullanımında dikkat etmeniz gereken hususlar şöyle sıralanabilir:
Ajandanızı bölümlere ayırabilirsiniz. Örneğin bir bölümüne günlük hangi kişilerle hangi konuda irtibata geçtiğinizi not alırken, başka bir bölümüne randevularınızı, başka bir bölümüne satışlarınızı işleyebilirsiniz.

Ancak kesinlikle satışlarınızı haftalık ve aylık olarak toplam olarak işleyin. Kaç TL’ik ürün sattım, kaç TL sıcak satış karı kazandım şeklinde 2 alt bilgi ile işleyin. Böylece her ay ne kadar geliştiğinizi ve kar marjınızı görebilirsiniz.

Kaç kişiye ürün tanıtımı yapıp kaç kişinin satın aldığını da işlemeniz gelişiminiz için faydalı olacaktır.

Her temsilci için de ayrı sayfalar açabilirsiniz. Bu sayfalarda temsilciler hakkında bilgileri yazacağınız gibi onların gelişimlerini, aylık satışlarını, sorularını da yazabilirsiniz. Her temsilcinizin size sorduğu soruları da mutlaka not edin. Böylece kaç kişinin hangi konuda sorun yaşadığını da görmüş olacaksınız. İlerde ekibinizi eğitiyorken de en çok yaşanan sorunlar ve sorular üzerinde durarak aynı türde başka sorular gelmeden çözümlerini anlatmış olacaksınız.

Sistemi tanımak sistem tanıtımı için çok önemlidir. Başlangıçta tam olarak ne iş yapıyorsun dedikleri zaman bir çok temsilci net bir cevap veremez. Bu yüzden hem sistemi hem de firmanızı tanımanız gerekmektedir. Her sistemin kazanç kolları ve üyelik dereceleri farklıdır. Bu yüzden firmanızın sistem tanıtım videolarını en az 3 kez seyredin. Bilgilerinizin taze kalması için ise her hafta sistem tanıtım videosunu 1 kez daha seyredin. İlerde profesyonel şekilde sistem tanıtımı yaptığınızda ve sürekli sistem tanıtımları yapmaya başladığınızda sistem tanıtımını haftalık seyretmenize zaten gerek kalmayacak. Ancak işe başlangıç aşamasında sistem tanıtım videolarını seyretmek büyük önem arz eder. Sistemi başkalarına anlatabilmek için öncelikle tüm detayları sizin öğrenmeniz gerekir. Bu yüzden sadece firmanızın sistem tanıtım videoları ile yetinmeyin, network marketing konusundaki yazılı metinleri ve kitapları da okumanız da tavsiye edilir. Bu konuda www.bayanlarais.org sitesi harika bir kaynaktır.
Ürünlerin kullanıcısı olmak %100 karınızadır. Ürünlerin kullanıcısı olarak hem ürünleri tanımış olacaksınız, hem de doğru ürün tavsiyesinde bulunacaksınız. Düşününki bir ekmek fırınınız var. Ekmeği kendi fırınınızdan mı alırsınız, mahalle bakkalından mı satın alırsınız?

Günlük hayatta zaten defalarca tavsiyede bulunuyoruz. Bu işte de kullandığınız ürünlerin tavsiyesini gönül rahatlığı ile yapacaksınız. Ancak kullanmadığınız bir ürünü kesinlikle övmeyin. Kullandın mı nereden biliyorsun dediklerinde bocalarsınız ve çevrenizin size olan güveni düşer. Bu yüzden kalitesine inandığınız ürünleri dilediğinizce övebilir hatta elinizde mevcutsa ürünü direkt sunabilirsiniz.

Daha önce kullanıp beğenmediğiniz ürünler varsa, para kazanmak uğruna bu ürünleri asla satmayın. Katalogda görüp satın almak isteyenler olursa o ürünü tavsiye etmediğinizi açıkça belirtin. Böylece size olan güvenleri de artmış olacak. Sizin onları kullanmadığınızı, gerçekten onların faydasına tavsiyede bulunduğunuzu görecekler. Bu sayede başka ürünleri almaktan çekinmeyeceklerdir.

Ürün satışı için çevrenizdeki insanlara saldırmayın. Ürün satmak için yalvarmayın. Kalitesine güvendiğiniz ürünleri önerin. Kullanmadığınız bir ürünün satışını yaptığınızda en kısa sürede geri dönüş yapıp beğenip beğenmediklerini sorun. Böylece o ürün hakkında referansınız olmuş olacaklar. Kullanmasanız bile kullanıp beğenen müşterilerinizin ismini verip ürünün güvenilir olduğunu sonraki satışlarınızda anlatabileceksiniz.

Ürünleri sattıktan sonra kullanımıyla ilgili bilgi vermeyi de unutmayın.

Sistemle ilgili herhangi bir sorun aklınıza geldiğinde sponsorunuzla irtibata geçmekten çelinmeyin. Aklınıza gelen tüm soruların çözümünü bulduğunuzdan emin olun. Aksi taktirde ekibinizden birinin aklına da aynı soru gelmesi durumunda cevap veremezsiniz.

Unutmayınki sponsorunuz sizin gelişiminizi istiyor. Tıpkı sizin ekibinizin gelişmesini, çok kazanmalarını istediğiniz gibi, size yardımcı olmak istiyorlar. Yalnızca sorun yaşadığınızda değil, ekip kurarken de sponsorunuzun tecrübesinden faydalanabilirsiniz.

Bir alışveriş merkezinde herhangi bir üründe 10TL yazıyorken çoğu zaman yanından geçip gideriz. Ancak indirim yazısını yazıp 9,90 yazdıklarında ister istemez satın almak isteriz. Ticarette indirim yapmak, satın almayı teşvik eder. Kendinizi zarara sokmadan, örneğin 2 adet alırsan şu fiyata diyebilirsiniz.

İşinizde küçük paralara takılıp kalmayın. Örneğin katalog ücreti gibi küçük ücretleri görmezden gelin. Bu tür küçük ücretler iş kurduğunun farkında olmayanlar için konulmuştur. Eğer iş kurduğunuzun farkındaysanız zaten bu küçük ücretlere takılmazsınız. Bu iş kolu, böyle küçük ücretler kendi işinizi kurabilme fırsatı veriyor.

 

UYARI: Site içeriğimiz telif hakları 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Site içeriklerimizin kopyalanması durumunda tazmin edilecek zarardan doğan kaybı içeriklerimizin kopyasının tespit edilen siteler ödemekle yükümlüdür. Site yazarlığında IP ve ID adreslerinizin de kaydedildiğini hatırlatır ve emek hırsızlığının önüne geçmek için yayınlarımızı koruma altına aldığımızı belirtir, gerekirse bu uyarının davada delil olarak sunulabileceğini hatırlatırız.

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsin...Share on Facebook
Facebook
1Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

3 Comments to “Network Marketing – İşe Başlangıç 2”

  1. […] başlayanlar için ilk adımlar anlatılmıştır… Eğitimin yazılı metnine ulaşmak için BURAYI […]

  2. […] başlayanlar için ilk adımlar anlatılmıştır… Eğitimin yazılı metnine ulaşmak için BURAYI […]

  3. […] başlayanlar için ilk adımlar anlatılmıştır… Eğitimin yazılı metnine ulaşmak için BURAYI […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrol: