Network Marketingte İade

Network Marketing, pazarlamanın gelişmiş bir türü olduğu için iade prosedürü de tüm perakende alışverişler ile benzer özellikler taşımaktadır. Yani yasal iade hakkınızı network marketing firmaları için de kullanabilirsiniz. Ancak iade ve cayma hakkı firmalar arası değişiklik gösterebilir…

Dün akşam gelen bir soru ile network marketing firmalarındaki iade prosedürlerini anlatma gerekliliği hissettim. Bilindiği gibi network marketing genel olarak sektörün ismi. Bununla birlikte bu sektörde birçok firma yer almakta ve bu firmaların birbirleri ile herhangi bir bağları bulunmamaktadır. Bu da iade gibi bir çok konudaki kurallarının birbirinden farklı olmasını gerektirir. Yine de yasal iade hakkını tüm firmalar sunmak zorundadır.

Yasal iade hakkı olan 7 ile 14günlük iade ve cayma hakkına ek olarak bazı network marketing firmaları ek süre de tanımlayıp 20günlük gibi iade hakkı tanıyabilmektedir. Bunun sebebi genellikle ürünlerin kargo ile gönderilmesi ve kaybedilen zaman farkından ileri gelmektedir. Ancak iade konusunda bilinmesi gereken paramızın tamamını mı alırız yoksa bir kısmını mı?

Başta belirttiğim gibi firmalar bu konuda değişiklik gösterse bile özellikle yerli firmalarda ve bir çok network marketing firmasında üründen kaynaklı bir problemde herhangi bir ek ücret olmaksızın karşı taraflı olarak gönderilip iade yapılabilir. Tüketicinin yada temsilcinin kendisinden kaynaklı bir problemde (vazgeçme gibi) network marketing firmaları çoğunlukla kargo ücreti yada kargo ücretinin bir kısmını ürün fiyatından keserek geri kalan tutarın ödemesini gerçekleştirirler.

Elbette iade edilemeyecek ürünler de vardır. Birçok network marketing firmalasında paketi açılmamış olması ibaresi yer almaktadır. Bu ürünler genellikle paketi açıldıktan sonra tekrar kullanılamayacak olan ürünlerdir. Bir ikincisi tekstil network marketing firmalarında yasal olarak da hijyen gereği alt iç çamaşırlarında iade kabul edilmemektedir. Eğer sanal bir ürün söz konusu ise yine yasal olarak sanal ürünlerin iadesi kabul edilmeyebilir.  Bunun dışında TC yasalarının sunmuş olduğu tüm cayma ve iade kuralları tüm network marketing firmaları için de geçerlidir.

BELİRLİ BİR ÜCRETLE BAŞLANAN NETWORK MARKETİNG FİRMALARI

Network Marketing Firmaları yada network marketingleşmiş firmalar arasında küçük bir fark vardır. Güvenilir bir network marketing firması başlangıçta sizi risk durumuna sokmamalıdır.  Her zaman belirttiğimiz gibi 1500-2000TL yada $ gibi bir rakamla başlamak zorundasın şeklinde ciddi riskler sunan firmaları network marketing uzmanı resmi web sitesi olarak uygun ve doğru bulmuyoruz. network marketing elbette risksiz ve para kazanmak isteyen kişiler için pazarlamanın gelişmiş bir türüdür. Var olmayan yada ederini karşılamayan ürünlerin ciddi tutarlarda sunulması ve işe böyle yüksek bir yatırımla girilmesi genellikle o firmalar tarafından bak bu yüzden bu kadar çok kazandırıyoruz gibi savunma cümleleri ile dolu iken bize göre para döngüsüdür, network marketing değil hatta network marketing sektörünü kirleten firmalardan biridir. Ürünün fiyatının yüksek olmasından bahsetmiyorum. Ürünün değer fiyatının yüksek olmasından bahsediyorum. Aynı ürün 100TL’ye alınabilecekken sizden 1000TL talep edilmesi durumlarından elbette. Tamamı değil ama bu şekilde olan firmalarda genellikle iade hakkı da bulunmamakta yada ciddi kesintilerden geriye kalan tutar iade edilebilmekte. Firma koşulsuz iade ve para garantisi sunuyorsa zaten risk unsurunu da minimuma indirmiş anlamına gelmektedir. Bu yüzden bizim önerdiğimiz network marketing firmalarında başlamayacaksanız bile en azından bu firmaların iade prosedürlerini mutlaka okumalısınız.

Tekrar hatırlatmak isteriz… Network Marketing pazarlamanın bir başka türüdür. Perakende pazarlama, telepazarlama, online pazarlama gibi ağ pazarlama da tüm tüketici kanunlarına uyma zorunluluğu bulunmaktadır. Güvenli bir network marketing firmasında güven içerisinde çalışmanız ve kazanmanızın en kolay yolu başlamadan önce firma hakkında veri toplayabilmenizdir. Web sitemizden güvenilir network marketing firmalarını inceleyerek tercih yapabilirsiniz. Güvenmediğimiz yada denememiş olduğumuz network marketing firmalarını kesinlikle web sitemizde yayınlamamaktayız.

Herkese başarılar, iyi çalışmalar dileriz.

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsin...Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrol: