Piaff Networking Kapandı mı

Cuma günü yapılan açıklamaya göre piaff networking network marketing sektöründeki faaliyetlerini sonlandırıyor. Özellikle tekstil alanında adından çokça söz ettiren, gerek kariyer sistemi gerekse ürün kalitesi ile beğeni kazanmış Piaff Networking gerçekten tamamen mi kapanacak yoksa çalışmalarına ara mı verdi?

Anıl iç giyim’in katalogtan satış kolunu oluşturan piaff networking 29 Ocak Cuma günü yaptığı açıklamaya göre Ocak ayının sonuna kadar faaliyetine devam ederken 1 şubat itibariyle web sitesini tamamen satışa kapatacak. 31 ocak gece yarısına kadar verilen siparişler şubat ayının ilk haftasında faturalanarak adreslere gönderimi sağlanacağı da duyuruldu.

Peki İadeler Nasıl Yapılacak?

Web sitesinin satışa kapanması duyurusundan sonra akıllarda soru işareti bırakan bir konu da elbette yasal iade hakkı. Firma satışa sonlandırsa bile üyelerini ve liderlerini son ana dek mağdur olmamaları için gerekli tüm açıklamaları yapmış görünüyor.

İade kurallarında bir değişiklik olmayıp fatura tarihinden itibaren 20 günlük iade hakları devam edecek. İade yapabilmek için en geç 20 Şubat tarihine kadar uye@piaffnetworking.com mail adresine yazabilecekleri ve web sitesi satış dışındaki bölümlerinin kullanıma açık olacağından iade talebinde bulunabilecekleri de haberler arasında. Elbette bir firmanın kapanması durumu söz konusu olduğundan iade yapmak isteyenlerin bu süreyi tamamen kullanmayıp siparişlerini aldıkları gün herhangi bir problem varsa ertelemeden kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

İadeden doğan alacaklar eskiden alışverişte kullanılabilirken kapatma kararından dolayı iade yapan müşteriler iade talep mailinde banka hesap bilgilerini de vermeleri gerekiyor. Böylece iadeleri onaylandıktan sonra tüm tutar banka hesaplarına yatırılabilecek.

 

OCAK AYI PRİMLERİ NASIL ALINACAK?

Piaff Networking yaptığı açıklamada tüm üyelerinin prim haklarının da verileceğini duyurdu. 31 Ocak gün sonuna kadar site açık olduğundan liderler son kez kariyer alabilecek ve her siparişten son kez primlerini kazanabilecekler. Her zaman olduğu gibi prim devir güü olan 20şubatta prim devri yapılarak herkesin ne kadar prim kazandığı safalarına yansıyacak.

Normalde 125TL üzeri primler talep edilebiliyorken kimsenin mağdur olmaması için 10-20TL bile talep edilebilecek. Primlerinizi alabilmeniz için prim devri yapıldıktan sonra 20-23 Şubat tarihleri arasında sistemden prim talebi oluştur butonuna tıklamanız yeterli olacak. Böylece yine normal işleyişindeki gibi stopaj düşülerek kalan tutar 25 Şubatta üyelerin banka hesaplarına yatırılacak.

 

PİAFF NEDEN KAPANDI?

Piaff neden kapandı sorusunun aslında çok net bir açıklaması olmasa da tahminler üzerinden gidilebilir. Daha önce de tekstil alanında ve tekstil alanı dışında bir çok network marketing firması kurulup çok iyi ivmeler kazanmıştı ancak zaman içinde kapanma kararı alanlar veya tamamen kendi köşesine çekilen firmalar oldu. Anıl iç giyim çok büyük bir firma olduğu için elbette birbirinden bağımsız bir çok kolu olduğu da biliniyor. Genellikle bu denli büyük firmalar normalden çok daha detaylı analizler yaparak farklı ve kimi zaman istenmeyen kararlar almak zorunda kalabilir. Çünkü Anıl iç giyim diğer tüm faaliyetlerine devam ederken sadece Anıl ile ismi artık özdeşleşmiş olan piaff networking katalogtan satış firması kapanma kararı alıyor. E-ticaret, toptan, ihracat, üretim kolları her zamanki gibi çalışmalarına devam ederken sadece katalogtan satış kolunun kapanma kararı ile ilgili tahminler şu şekilde olabilir.

(Bu bilgiler yayınlanan ve kaynak gösterilebilecek bilgiler olmayıp piyasa şartlarında network marketing firmalarının değerlendirmesidir.)

Coronavirüs sebebiyle insanlar artık eskisi gibi birbirlerine giderek ve bir araya gelerek katalogtan satış yapamıyor. Elbette işin temel mantığında da bu olduğu için genel olarak tüm katalogtan satış firmalarında bir ciro düşüklüğü gözlemlenebilir. Ancak firmaların cirosu düşse bile maliyetleri düşmediği için kimi zaman karın azalması kimi zaman ise zarar edebilme durumları ile karşılaşılabiliyor. Uzun zamandır devam eden ve bitişiyle ilgili gerçek bir öngörü bulunmayan pandemi döneminde sadece network marketing alanında değil bir çok alanda firmaların kapandığı veya elemanlarını ücretsiz izne çıkardıkları biliniyor. Network marketing sektörü canlı bir sektör olduğundan ikinci ihtimalde hizmet yetersizliği yaşanacağı için çok fazla tercih edilmeyip firmanın faaliyetinin sonlandırma kararı daha olağan gibi görünüyor…

İkinci ihtimal ise piyasanın giderek değişmesi… Son zamanlarda e-ticaret sektörü eskisine oranlar çok daha fazla büyüdü. Eskiden kişiler internetten alışverişe biraz uzak bakıp çevresindeki kişilerin kataloglarından alışveriş yapmayı tercih ederken hem bir araya gelememe hem de internete olan güven konusunda eticaret sitelerinden alışveriş yapanların sayısı arttı. Özellikle trendyol gibi büyük firmalarda yapılan çok ciddi kampanyalar ve bir çok katalogtan satış firmasının aynı zamanda e-ticaret sektöründe de markalarını satışa sunması müşterilerin o ürülere daha cazip ulaşma ihtimalini artırdı.

Bu iki neden bir araya geldiğinde ise özellikle çok koldan çalışan bazı firmaların katalogtan satış kollarını durdurma yönünde kararlar alabilmesi olası görünüyor…

 

Liderlere Ne Olacak?

Firmalar kapansa da ekipler ve liderler birlik olarak yeniden canlanmayı başarabilir. Network Marketing sektörü genel olarak dönem dönem yaralar alsa da her dönemden başarıyla çıkmayı ve kriz dönemlerinde bile en çok tercih edilen iş modellerinden olmayı başaran bir sektör oldu.

Ekipler dağılırsa hiçbir firmaya ciddi yönde katkı sağlayamayacaktır. Ancak ekipler yine birlik olursa ve üyeler sponsorlarına olan güvenleriyle ekiplerine olan sadakatini sürdürürse geçilen firmaya ciddi bir ciro sağlayacakları için büyüme kaçınılmaz olacaktır. Son duyumlara göre de ekiplerin ayrılmayıp yine birlik olarak, özetle networ marketingin en büyük özelliği olan EKİP kavramıyla bu yönde hareket ettiği biliniyor.

Çok yakında hangi firmanın ne kadar büyüyeceği görülecek ve pandemi dönemi sonlandığında katalogtan satış artarak yeni rekorlar ve yepyeni makalelerle paylaşımlarımıza devam edeceğiz…

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir