Kişisel Gelişim İçin Psikoloji

Psikoloji bilimi, çağımızın en popüler bilim dallarından birisi. Hepimizin artık, psikoloji biliminin çalışma alanlarına, terminolojisine, popüler konularına dair fikri, belli oranda bilgisi var. Geçen yüzyılların tersine, çağdaş insan, kendisine, çevresine ve dünyaya bilimin penceresinden bakmayı önemsiyor. Psikoloji bilimi bugün, sadece ruhsal hastalıkların tedavisinde değil, insana dair her şeyde, daha fazla anlama çabası olarak rol alıyor.

İnsan davranışlarını inceleyen bilim dalı olarak psikoloji, çocuk gelişiminden, aile yaşantısına, ilişkilerimizden, iş yaşantısına, bireyin benlik gelişimi ve mutluluğundan, toplumsal yaşamın organizasyonuna kadar pek çok alanda çalışmalarını sürdürüyor. Akademik düzeyde yapılan pek çok çalışma, bilimsel ilerlemeyi sağlarken, psikoloji biliminde atılan adımların yayınlanması da akademi çevreleri dışında, sıradan bireylerin psikoloji hakkında bilgi sahibi olmasını sağlıyor.

Çağdaş insanın,kişisel gelişimi için çaba harcarken, bu bilim dalını göz ardı etmesi, önemsememesi olası değil. Zaten, giderek popüler hale gelen bilim dalı, kitaplardan, televizyon programlarına, gazete yazılarından, sinema filmlerine, okul ders kitaplarından, arkadaş sohbetlerine kadar yaşantımıza giriyor. Ego, bilinç altı, bastırma, kompleks, karmaşa, yüceltme, şartlanma vb. tamamen psikoloji bilimine ait olan terimler, günlük yaşantımızda ve sohbetlerimizde kullandığımız terimler değil mi artık?

Elbette, kişisel gelişimimizde bilimsel yöntemlere güvenmek, bunlardan faydalanmaya çalışmak en doğru tavır. Fakat, her konuda olduğu gibi bu konuda da, ehil olmayan kişilerden ya da bilimsel olmayan yayınlardan faydalanmaya çalışmak kişiye faydadan çok zarar sağlıyor. Sağlık, mutluluk ve gelişimimiz için psikoloji biliminden faydalanabilmek için, konunun uzmanı olan kişilerden yardım almamız ve popüler ve çok satılır kitap ve dergiler yerine, bilimsel kaynakları tercih etmemiz önemli. Aksi takdirde, yüzeysel bilgiler ile, bir karmaşa içine düşmemiz, fayda yerine zarar görmemiz çok olası.

Kişisel gelişim deyince aklımıza gelen pek çok alan var elbette: Kişinin ruh sağlığı, benlik gelişimi, yaratıcılığı, ilişkilerinin sağlıklı ve nitelikli olması, aile, çalışma ve toplum yaşamında mutluluğu ve başarısı bunlardan sadece bazıları. Tüm bu konularda yazılmış, herkesin ulaşabileceği ciddi, bilimsel yayınlar olduğunu söylemek mümkün. Kitap okuma listemizde bu kitaplara öncelik vermek, kendimizi ve çevremizi daha çok anlamamıza, kişisel gelişimimiz için önemli bir adım daha atmamıza olanak sunacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir